Terminsstart VT 2026: 3/1 Lördagsgrupper. Övriga grupper från och med 7/1.
| GRUPPTYP | ÅLDER | LEKTIONSTID | TEORI | PRIS/LEKTION |
| Allround | ||||
| Ponny nivå 1-2 | junior | 40 min | var 4:e gång | 250 kr |
| Ponny/häst nivå 2-4 | junior | 50 min | 3-4 ggr | 250 kr |
| Häst nivå 2,5-4 | senior | 50 min | 3-4 ggr | 290 kr |
| Med egen häst | Junior | 50 min | 3-4 ggr | 220 kr |
| Med egen häst | senior | 50 min | 3-4 ggr | 260 kr |
| Special - para | ||||
| Rehab 1 | junior -21 år | 30 min | 2 ggr | 250 kr |
| Rehab 1 | senior 22- år | 30 min | 2 ggr | 290 kr |
| Special - gren | ||||
| Dressyr/Hopp | junior | 50 min | 1-2 ggr | 290 kr |
| Dressyr/Hopp | senior | 50 min | 1-2 ggr | 330 kr |
| Med egen häst | 50 min | 1-2 ggr | 300 kr | |
| Privatlektioner (medlem) | ||||
| Skolhäst | Gäller bara stor häst | 30 min | 300kr ensam/200kr flera (pp) | |
| Skolhäst | Gäller bara stor häst | 60 min | 600kr ensam/500kr flera (pp) | |
| Egen häst/ponny | 30 min | 250kr ensam/150kr flera (pp) | ||
| Egen häst/ponny | 60 min | 500kr ensam/400kr flera (pp) | ||
| Privatlektioner (icke medlem) | ||||
| Skolhäst | Gäller bara stor häst | 30 min | 400kr ensam/300 kr flera (pp) | |
| Skolhäst | Gäller bara stor häst | 60 min | 700kr ensam/600kr flera (pp) | |
| Egen häst/ponny | 30 min | 350kr ensam/250kr flera (pp) | ||
| Egen häst/ponny | 60 min | 700kr ensam/ 600kr flera (pp) |
Klippkort för ridning
Det finns en eller ett par platser på på nivå 2, 3 och specialgrupp dressyr nästan varje dag i veckan som bokars ett dygn i förväg via ridskolan på mail eller telefon. Begränsat antal platser. Man kan tidigast boka dagen innan och kan alltså inte boka upp flera tillfällen på en gång.
Då specialgrupp dressyr kostar mer per ridpass än de vanliga nivåerna får du lov att rida fem gånger på specialgrupp dressyr och fem på nivå 2-3 om du köper ett 10-kort. Likaså får du lova att rida två gånger på specialgrupp dressyr och tre gånger på nivå 2-3 om du köper ett 5-kort. För att kunna nyttja klippkorten behöver du vara medlem. Korten finns som 10 och 5-kort. Klippkortet är personligt och kan endast köpas av personer över 18 år som rider på motsvarande nivå 2 och uppåt (se våran webbsida för information om ridgrupper och olika nivåer). Du får köpa fler kort under året. Klippkorten gäller 1 år från utfärdandedatum och de platser som inte nyttjats vid kortets utgång återbetalas inte.
Man köper kort genom att betala in på klubbens Bankgiro: 5939-9428 och anger i meddelandet ”5-kort förnamn Efternamn” eller ”10-kort Förnamn Efternamn” och skickar sedan ett mejl till ridskolan@klrk.se med information om ditt köp, vilken nivå du rider på idag eller dina förkunskaper om du som vuxen inte är ridskoleelev i dagsläget.
Medlemsavgift: 450 kr/år
Pris 10-kort: 4000 kr
Pris 5-kort: 2000 kr
”Prova på” att börja rida
Det finns möjlighet för barn och ungdomar att få ”Prova på” att börja rida. Det innebär att man får rida tre gånger för 1000 kr innan du bestämmer dig för platsen. Provridningen skall göras under dessa tre veckor i följd och det görs ingen återbetalning om du väljer att avbryta provperioden och bara nyttjar delar av den. Det går inte att prova på flera gånger.
Betalningsregler på ridskolan
Terminsbetalningen delas upp på två tillfällen och din faktura har därför två belopp att betala med olika förfallodatum. Den första inbetalningen bekräftar din plats i gruppen, även om du rider kvar i samma ridgrupp sedan länge.
Om du ska sluta rida och säga upp din plats i ridgruppen ska du meddela detta skriftligen till e-post ridskolan@klrk.se två veckor före nästa inbetalnings förfallodatum för att inte bli betalningsskyldig för nästa period. För återbetalning av inbetalda pengar krävs ett sjukintyg.
Om du som lektionsryttare får förhinder eller blir sjuk och inte kan delta på någon av dina ridlektioner kan du välja att själv byta ridpass med en annan lektionsryttare, förutsatt att ni rider på samma nivå. Ridskolan administrerar inte byte av ridpass mellan ryttare eller igenridning, du får inte avboka din ridning om du säljer den. (då finns det ingen häst bokad).
Var snäll och avboka din tid för hästarnas skull. Detta för att planeringen av lektionerna ska fungera och hästarna inte ska behöva gå för mycket eller för lite.
Hyra skåp på ridskolan
För den som rider ridlektioner på ridskolan finns skåp att hyra för förvaring av ridkläder och annat. Skåpen är placerade i uppvärmda utrymmen i stora ridhuset och du skaffar själv lås till dit skåp. Rummen där skåpen är placerade låses nattetid men du ansvarar själv för de värdesaker du väljer att förvara i skåpet. Innan sommaruppehållet ska ditt skåp städas ur för att undvika risk för skadedjur eller dålig lukt när skåpen inte används.
Skåp för förvaring: 200 kr/termin